MİMARIN GÖZÜNDEN

Mimarların Gözünden Akadia İncek…


“AN”


Evinde uyanıp güne hazırlanan bir iş insanı...
Çocuklarını okula göndermek üzere hazırlayan bir aile...
Havuzdan dönen bir sporcu...
Basketbol oynayan bir dörtlü ekip...
Oyun parkında koşuşturan çocuklar...
Balkonundan onları seyreden yaşlı bir çift...
Sosyal tesiste kahve içen bir grup...
Köpeğini gezdirmeye çıkarmış bir genç...
Evin eksiklerini almaya çıkmış bir anne... 

Konut yapısı yani bir “ev”, doğası gereği diğer mimari tipolojilerden çok farklıdır. Kağıt üzerine atılan en ufak bir çizgi, her gün ve belki yıllar boyu tüm hane halkının hayatını doğrudan etkileyecektir çünkü yapı, çok çeşitli insanların günün belirtli saatlerinde bambaşka kullanımlarına olanak sağlar. 7 gün - 24 saat aktiftir, insanların çok özel “an”larına ev sahipliği yapar. Bu özellikler, konut tipolojisine çok başka bir hassasiyet yükler.

Bu hassasiyet, mimar nezdinde bir “sorumluluk”a dönüşür ve bu sorumluluk, günümüz büyük ölçekli karma kullanım yapılarında bir adım daha öne taşınarak kendi kendine yetebilirlik, güneş ışığını ve yeşil alanı azami derecede değerlendirmek, kamusal ve özel alanın ayrımı, kullanıcı konforu gibi bir çok kavramı göz önünde bulundurarak değerlendirilmelidir. Ortaya konan tasarımın başarısında da, her projede olduğu gibi, yatırımcının mimara tanıdığı serbestlik, kilit rol oynar.

Akadia İncek’in mimari tasarımında ortaya konan ana tema, kare formuna yakın olan parseli çevreleyecek şekilde konumlandırılan Kuzey ve Doğu cephelerdeki ticari blok üzeri konut üniteleri ve Güney ve Batı cephelerde yer alan konut blokları sayesinde, ortada yalnızca konut kullanıcılarının kullanımına ayrılmış yeşil bir “vaha” yaratmaktır. Son zamanlarda yaşadığımız pandeminin de konut-peyzaj ilişkisinin önemini bir kez daha vurguladığı şu günlerde, bu vaha, insan-doğa ilişkisinin üst düzeyde kurulabilmesi açısından hayati önem taşır.

Sonuç olarak yegane amaç, hane halkının en iyi ve en mutlu “an”larına olanak sağlayacak bir “ev” tasarlamak, bu tasarımı inşa etmek ve mutluluğu sürdürmektir. Akadia İncek’in gerçekleşmesinde de, yatırımcı, mimar ve tüm anahtar figürler üzerine düşeni yerine getirerek, ortaya bu kompleksi çıkarmak üzere bir araya gelmişlerdir.

Mimar Salih Z. Salalı - Y. Mimar Doruk Salalı

Salih Z. Salalı

TED Ankara Koleji’nden, daha sonra Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1983’den başlayarak çeşitli bürolarda çalıştı. 1985 yılında başladığı serbest mimarlık faaliyetlerini, 1986 yılında Mimar Fatih AÇIKALIN ile birlikte kurdukları mimari ofislerinde 2014 yılına kadar ortak olarak sürdürmüşlerdir.

Halen, mimari proje etkinliklerine 2015 yılında Mimar Doruk SALALI ile kurduğu 4M Salalı Mimarlık’ta devam etmektedir.

Mimarlar Odası ve Türk Serbest Mimarlar Derneği üyesi olan Salih Z. SALALI, aynı zamanda Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Lisans Programı’nda atölye yürütücüsü olarak da görev yapmaktadır.

Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmaların yanında, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında çoğu uygulanmış özel konut, toplu konut, tatil sitesi, üniversite, sağlık yapıları, otel, alış-veriş merkezi, ofis, vb. yapıların projelerinde ve yanı sıra kendi projelendirdiği bazı yapıların uygulama ve iç mekan düzenleme çalışmalarında da faal olarak yer almaktadır.

Doruk Salalı

4M Salalı Architects’in ortaklarından Doruk Salalı, 1994’te Ankara’da doğdu. 2012’de TED Ankara Koleji’nden, 2015’te Politecnico di Milano Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 2017 yılında Politecnico di Milano’da Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

İtalya’da aldığı eğitim süresince çeşitli uluslararası ofislerde çalıştı. Meslek hayatına, ağırlıklı olarak çeşitli ulusal ve uluslararası mimari yarışmalara katılarak bir başlangıç yaptı.

TMMOB Mimarlar Odası’nın bir üyesi olarak çalışmalarına, 2015 yılında Salih Z. Salalı ile birlikte kurduğu 4M Salalı Mimarlık’ta devam ediyor.
 

İç Mimar Tuğba Alaftargil

Her bir köşesini tasarımla buluşturduğumuz İncek Akadia projesinde, 910 daire,56 home office ve 13 ticari üniteyle, modern yaşamın tüm ayrıcalıklarını sizler için yeniden yorumluyoruz. Daire tipleri, kullanıcıların zaman içinde değişebilecek ihtiyaçlarına göre, esnek plan tasarımlarını hedef alarak tasarlandı. Huzur ve her türlü konforun düşünülmüş olduğu proje, sizi paylaşmaktan ve parçası olmaktan keyif alacağınız bir yaşama davet ediyor. Etrafınızı saran tasarımın benzersiz, detayların mükemmel olduğu bir projede yer almak istiyorsanız, Akadia İncek sizleri beklentilerinizin ötesindeki bir hayata başlamak için bekliyor.

İç Mimar Pınar Ökmen

Ankara İncek bölgesine yeni bir soluk getirecek olan bu projede , hem şehirde hem de doğanın içinde bir yaşam süreceksiniz. Bu projeyi tasarlamaya başlarken ; tüm stresi şehirde bırakıp , evlerinde huzuru yaşamak isteyenler için her zevke hitap edebilecek mekanlar tasarlamayı hedefledik. Akadia İncek sitesinin  peyzaj mimarisi , tam donanımlı sosyal tesisleri ve cadde mağazaları modern yaşamın gereksinimlerini bir araya getiriyor .  Tam güvenlikli  ve  her bir köşesini özenle tasarladığımız  huzurun ve konforun tüm olanaklarını içinde barındıran daireleri tam da hayallerinizdeki yaşamı sürdürebilmenize olanak sağlıyor . Akadia İncek projesini biz tasarlarken çok keyif aldık , sizlerin de sağlıkla ve huzurla yaşamanızı temenni ederiz.

Akadia İncek projemiz ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Dilediğiniz bilgiye ulaşmak için sizinle iletişime geçmekten memnuniyet duyacağız.